Nowy numer Forum Narzędziowe OBERON

Emax EVOlution - Mikroszlifierka elektryczna z JaponiiEmax EVOlution - Mikroszlifierka elektryczna z Japonii Forum Narzędziowe OBERON

Czy sprawdzają Państwo kto produkuje używane przez Was urządzenia codziennego użytku czy te wykorzystywane w firmie? Na pewno tak. Utarło się, że na większości produktów odnajdziemy informację: Made In China (wyprodukowano w…). Próżno szukać informacji na produktach wyprodukowanych w naszym kraju: Made in Poland, polscy producenci wolą pisać Made in EU (wyprodukowano w Unii Europejskiej). Nie zamierzam oceniać tutaj co i gdzie jest produkowane, ale chciałbym zwrócić uwagę, że mikroszlifierki znajdujące się w naszej ofercie z pewnością są ocechowane Made in Japan i fakt ten napawa nas, jako dystrybutora NAKANISHI wielką dumą.

Dokładność i precyzja szlifowaniaDokładność i precyzja szlifowania

Wysokoobrotowa szlifierka elektryczna Emax EVOlution to jedna z wielu szlifierek ręcznych japońskiej firmy NSK Nakanishi. Jest to zaawansowane technicznie urządzenie wykorzystywane do przyspieszenia wykańczania powierzchni form i podniesienia jakości ich wykonania. Marka NSK Nakanishi jest rozpoznawalna w wielu krajach Azji, Ameryki Północnej i Europy czyli prawie na całym świecie.

Nazwa szlifierki Emax EVOlution sugeruje nam ewolucję, rozwój firmy z Japonii, a także jej produktów. Szlifierka została opracowana na bazie modelu Electer E-max i wzbogacona o pożyteczne funkcje zamknięte w nowym urządzeniu kontrolnym i 2 nowych silnikach.

Szybkość, precyzja, moc i wszechstronność zastosowań tego urządzenia całkowicie spełniają wymagania klientów produkujących formy. Zestaw składa się z jednostki sterującej, silnika i końcówki roboczej. W zależności od zastosowanej końcówki (do wyboru jest 13 końcówek) można pracować z ruchem obrotowym i posuwisto-zwrotnym narzędzia.

Sterownik NE249 służy do obsługi pracy szlifierki. Posiada funkcje regulacji obrotów w zakresie od 1000 obr/min do 40000 obr/min za pomocą wygodnego w użyciu pokrętła. Obroty urządzenia pokazywane są na cyfrowym wyświetlaczu. Wyświetlacz ten informuje również o wykrytych błędach oraz przeciążeniu urządzenia.

Nowym i istotnym rozwiązaniem jest dodanie sygnalizatora obciążenia silnika w formie zapalających się diód (3 zielone diody to bezpieczna praca, 2 pomarańczowe i 1 czerwona dioda informuje o przeciążeniu i konieczna jest przerwa w pracy zapobiegająca uszkodzeniu zestawu).

 Forum Narzędziowe OBERON

Istnieje możliwość podłączenia pedału nożnego i sterowanie szlifierką za jego pomocą. Do sterownika można podłączyć 2 silniki z różnymi końcówkami i za pomocą przycisku na sterowniku uruchamiać silnik A lub B (praca naprzemienna). Zwarta, niewielka budowa i uchwyt umożliwiają wygodne przenoszenie zestawu w warsztacie pracy.

Sercem każdego systemu napędzającego jest silnik beszczotkowy, zbudowany z wykorzystaniem pierwiastków ziem rzadkich (samar, kobalt), odporność na wysokie temperatury gwarantuje długotrwałą, bezusterkową pracę. Zadane obroty nie zmieniają się nawet pod dużym obciążeniem co pozwala na stabilną obróbkę szlifowania czy cięcia precyzyjnego.

Producent proponuje 2 typy nowych silników elektrycznych:

Typ Standardowy, model ENK-410S
• obroty 1000-40.000 obr/min,
• moment obrotowy 4,3 cN-m,
• moc 73W,
• waga bez przewodu 90g.
• o typie silnika informuje kolor włącznika na rękojeści: niebieski.

 Forum Narzędziowe OBERON

Typ Momentowy, model ENK-250T
• obroty 1000-25.000 obr/min,
• moment obrotowy 4,8 cN-m,
• moc 76 W,
• waga bez przewodu 147g,
• kolor włącznika: zielony.

 Forum Narzędziowe OBERON

Poniżej 6 końcówek spośród 13 dostępnych, z przykładowymi sposobami ruchu. Oprócz końcówek obrotowych z możliwością mocowania narzędzi na trzpieniach o średnicy max ø6,00 mm można wykorzystywać końcówki z ruchem posuwisto-zwrotnym.

1. IR-310, końcówka obrotowa, pierścieniowa. Obrót pierścienia o 90 stopni powoduje otwarcie tulejki zaciskowej i uwolnienie narzędzia; takie rozwiązanie umożliwia błyskawiczną wymianę narzędzia.

2. Końcówki kątowe, narzędzie może być skierowane pod kątem 45 i 90 stopni do głowicy.

3. LUSTER LS-100, końcówka o kształcie pistoletowym z ruchem posuwisto zwrotnym z regulowanym na mimośrodzie skokiem w zakresie od 0 do 6mm, 0~7600 cykli/minutę.

4. Mini-LUSTER ML-8, końcówka z ruchem posuwisto-zwrotnym o stałym skoku 0,8 mm, 0~9000 cykli/minutę.

5. Swing-LUSTER, końcówka z ruchem prawo-lewo, zakres ruchu narzędzia 0~1,6 mm, 0~9000 cykli/minutę.

6. Hammer (funkcja uderzania), ilość uderzeń 25~5000 powtórzeń/min, zakres siły uderzeń: 4,4~7,1 N.

 Forum Narzędziowe OBERON

Fot. Omawiane w tekście różne modele końcówek

Przykłady zestawu z składającego się z silnika i pilnikarek (Fot. poniżej):

 Forum Narzędziowe OBERON

A także przykładowe mocowanie narzędzi: pilników, osełek czy innych materiałów ściernych i polerujących.

 Forum Narzędziowe OBERON

Na zdjęciu powyżej przedstawiono końcówkę Mini-Luster z mocowaniem oraz narzędziem.

 Forum Narzędziowe OBERON

Powyżej przedstawiono mocowanie o regulowanej szerokości zacisku w zakresie od 0 do 10 mm.

Opisywany w artykule zestaw Emax EVOlution, a także inne rozwiązania dla narzędziowni, zakładów utrzymania ruchu czy warsztatów będziemy prezentować na jesiennych targach: STOM, TOOLEX, PLASTPOL, METAL, i MACH-TOOL. Gdyby chcieli Państwo poznać zalety używania tego oraz innych urządzeń NSK Nakanishi, zadzwońcie do nas lub wyślijcie zapytanie, przyjedziemy i zademonstrujemy dokładność i precyzję szlifowania w Waszej firmie. Ten japoński produkt może być Wasz!

Pozdrawiam, Marek Adelski
kom. 693 371 202, tel. (52) 354 24 24,
e-mail: m.adelski@oberon.pl

Wyłączny dystrybutor NAKANISHI na terenie Polski

OBERON Robert Dyrda
Ul. Cicha 15, 88-100 Inowrocław,
Tel.: (52) 354 24 00, fax: (52) 354 24 01,
e-mail: oberon@oberon.pl
www.oberon.pl