Artykuł

Co łączy Böhler-Uddeholm, AMADA i SWORD? Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem pił taśmowych i przecinarek

Używamy przecinarek AMADA

Böhler-Uddeholm w swoich placówkach w Niemczech do cięcia materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym używa przecinarki AMADA PCSAW 330, zaś spółka Böhler-Uddeholm Polska z powodzeniem użytkuje różne modele przecinarek taśmowych AMADA, które w jej przypadku przeznaczone są głównie do cięcia bloków ze stali narzędziowych. W handlu stalą, cięcie jest podstawowym ogniwem łańcucha sprzedażowego. Właściwe zaplecze techniczne oraz organizacja pracy są niezbędne, by zapewnić odpowiednią jakość tego procesu oraz spełnić wszystkie kryteria niezbędne dla realizacji każdego zamówienia. Böhler-Uddeholm w Niemczech posiada 65 gotowych do pracy przecinarek taśmowych obsługiwanych przez wysoko wykwalifikowanych pracowników. Stanowi to odpowiednią podstawę do sprostania codziennym wyzwaniom. W Polsce pracują 24 przecinarki taśmowe, w tym 8 przecinarek AMADA. „Często musimy przecinać wymagające materiały, jak na przykład wysokowytrzymałe stopy na bazie niklu dla przemysłu lotniczego” - wyjaśnia Torsten Meincke, dodając „dlatego też używamy jedynie najwyższych jakościowo przecinarek marki AMADA. Od kilku lat polegamy na wiedzy japońskiej firmy AMADA i jesteśmy bardzo zadowoleni z eksploatowanych maszyn i pił taśmowych.” Zajmujemy się nie tylko doradzaniem naszym Klientom w kwestii wyboru odpowiedniego materiału, ale również dostarczamy obrobiony materiał, a nawet niestandardowe elementy, których potrzebują - mówi Torsten Meincke, Kierownik Produkcji Punktu Serwisowego w Düsseldorfie. „Przy użyciu naszych nowoczesnych maszyn jesteśmy w stanie sprostać nawet skomplikowanym oczekiwaniom Klientów, spełniając najsurowsze normy dotyczące tolerancji”. Zakres naszych usług obejmuje wszystkie popularne procesy obróbki: cięcie piłą taśmową, toczenie, szlifowanie, frezowanie, jak i wiercenie głębokich otworów.”

Stale jakościowe

Marki Böhler, Uddeholm oraz Buderus bezpośrednio kojarzą się z innowacyjnymi stopami specjalnymi i stalą narzędziową. Kilka gatunków stali używanych obecnie w nowoczesnej produkcji przemysłowej, wywodzi się właśnie z tego źródła. Powyższe marki pozostają liderami na rynku nie tylko ze względu na wyjątkową jakość produkowanej stali, ale także ze względu na kompleksowe doradztwo i wyjątkową obsługę klienta. Böhler-Uddeholm Deutschland GmbH, jako część struktury voestalpine Edelstahl GmbH, sprzedaje ponad 30 tys. ton stali rocznie. Na terytorium Niemiec ponad 380 pracowników zajmuje się realizacją zamówień klientów. W przypadku Polski wielkości te analogicznie wynoszą 7,5 tys. ton stali sprzedanej w roku 2015 i ponad 120 zatrudnionych pracowników.

Jakość na pierwszym miejscu

Ze względu na zwiększające się wymagania klientów Böhler-Uddeholm przywiązuje dużą wagę do utrzymania wysokiej jakości wyrobów. Ten warunek spełniany jest poprzez ciągłą implementację rozwiązań poprawiających jakość, jak również nieustanną analizę poszczególnych procesów i uwzględnianie wiedzy wszystkich pracowników w zakresie postępu procesowo-technologicznego. W przeciwieństwie do większości dystrybutorów stali, w Böhler-Uddeholm w Niemczech i w Polsce został zaimplementowany nie tylko System Zarządzania Jakością DIN EN SO 2001, ale również DIN EN 9120:2009, dzięki czemu Böhler- Uddeholm jest certyfikowanym dystrybutorem stali i jej stopów na potrzeby przemysłu lotniczego. Ten System Zarządzania Jakością wymaga stosowania specjalnego nadzoru oraz procedur zapewniających pewność całego procesu. Istotnym wymaganiem jest także weryfikacja i identyfikowalność poszczególnych produktów w ciągu całego procesu realizacji zamówienia, jak również przestrzeganie odpowiednich procedur w stosunku do już wytworzonych elementów.

„Ze względu na specjalne wymagania certyfikacyjne Systemu Zarządzania Jakością wszelkie prace obróbcze wykonujemy w specjalnie wydzielonej części produkcji”, wyjaśnia Kierownik Produkcji Torsten Meincke, dodając: „również maszyny używane do tej obróbki muszą spełniać szczególnie wysokie wymagania. Dla nas ważna jest nie tylko wydajność cięcia, ale również zachowanie norm jakościowych dotyczących powtarzalności poszczególnych detali i ich powierzchni. Spełniamy wszystkie te wymagania korzystając z maszyn AMADA”.

AMADA PCSAW 330 – przecinarka pulsacyjna

Böhler-Uddeholm oprócz ”standardowych” przecinarek taśmowych i tarczowych zainstalował w Niemczech również przecinarkę pulsacyjną AMADA PCSAW 330, wyposażoną w opatentowaną „Technologię Cięcia Pulsacyjnego”.

Ta innowacyjna technologii pulsacji umożliwiającej efektywną pracę wszystkich zębów taśmy, znacznie ułatwia pokonywanie bariery skrawalności materiałów osiągając bardzo wysoką wydajność cięcia. Zwykle przecinarka AMADA PCSAW 330 wyposażona jest w piłę taśmową SMARTCUT BAND o szerokości 41 mm, zaprojektowaną specjalnie na potrzeby tej maszyny. Dzięki zastosowaniu takiej piły taśmowej możliwe jest zredukowanie odpadów o około 25%, co przyczynia się dodatkowo do znacznego obniżenia kosztów i jest szczególnie ważne przy cięciu drogich materiałów.

Axcella piła taśmowa z węglikami spiekanymi

Z uwagi na wyjątkową twardość skrawanych materiałów, a także ze względu na wysokie wymagania dotyczące powierzchni cięcia, firma Böhler-Uddeholm zdecydowała się na dodatkową modyfikację przecinarki PCSAW 330, tak by możliwe było zastosowanie pił taśmowych z węglikami spiekanymi AMADA Axcella o wymiarach 41 mm x 1.3 mm. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne z uwagi na fakt, że niektóre stopy wykorzystywane w przemyśle lotniczym, np. BÖHLER L718 lub wykonany ze stopu na bazie niklu Nimonic 90, są bardzo trudne do cięcia za pomocą standardowych bimetalowych pił taśmowych.

Firma Böhler-Uddeholm Deutschland używa przecinarki AMADA PCSAW 330 do cięcia szerokiego zakresu materiałów, również tych o mniejszych wymiarach wchodzących w skład niewielkich partii produkcyjnych.

„Jest dla nas bardzo ważne by maszyna była łatwo dostępna, tak, aby ewentualna wymiana zużywających się części była w miarę prosta” - mówi operator maszyny Peter Wiesemann. „Ważną dla mnie zaletą jest przyjazny interfejs programu obsługującego maszynę i łatwość obsługi, na przykład wymiana piły taśmowej zajmuje jedynie kilka minut. Tak właśnie jest w przypadku AMADA PCSAW 330”. Po ponad roku użytkowania przecinarki AMADA PCSAW 330 eksperci od stali stopowych z Düsseldorfu są bardzo zadowoleni z jej pracy.

„Nasze wyniki są znakomite” - mówi entuzjastycznie Torsten Meincke. „Uzyskujemy wybitne wykończenie powierzchni cięcia przy najwyższej dokładności. Również przy cięciu elementów bardzo małych, których grubość nie przekracza 5 mm z powodzeniem używamy przecinarki PCSAW 330. Dzięki temu uzyskujemy najwyższą powtarzalną dokładność tak w produkcji jednostkowej jak i masowej. Jesteśmy także bardzo zadowoleni z żywotności węglikowych pił taśmowych AXCELLA”.

Axcella piła taśmowa z węglikami spiekanymi

Znacznie większe maszyny AMADA pracują w Polsce. Oddział firmy Böhler- Uddeholm Polska w Mysłowicach z powodzeniem użytkuje między innymi model AMADA H 1300 II, który z powodzeniem tnie duże bloki ze stali narzędziowych o wymiarach do 1300 mm2. „Bez tej maszyny obsługa naszych klientów nie byłaby tak szybka i efektywna” - mówi Piotr Mielczarek Kierownik Magazynu. Stosowanie przecinarek AMADA wyposażonych w piły taśmowe AMADA dostarczanych przez Przedsiębiorstwo SWORD Piły Taśmowe z Gdyni jest gwarancją sukcesu na trudnym rynku dystrybucji stali jakościowych. Stwierdzenie to potwierdza pozycja rynkowa Böhler-Uddeholm jako wiodącego dystrybutora stali w Niemczech i w Polsce, AMADA producenta najnowocześniejszych przecinarek taśmowych na świecie oraz SWORD – wiodącego dystrybutora pił taśmowych w Polsce.