Artykuł

ROTUS Wysokoobrotowy silnik pneumatyczny - Dokładność, wszechstronność zastosowania i precyzja szlifowania

Wysokoobrotowy silnik pneumatyczny ROTUS to jedna z wielu szlifierek ręcznych pneumatycznych japońskiej firmy NSK Nakanishi. Jest to zaawansowane technicznie urządzenie wykorzystywane dla przyspieszenia wykańczania powierzchni form i podniesienia ich jakości.

Szybkość, precyzja i moc tego urządzenia w pełni spełniają wymagania klientów produkujących formy. Szlifierka jest uszczelniona hermetycznie, co pozwala jej pracować w trudnych warunkach, a wysoki moment obrotowy uzyskiwany przez regulacje obrotów poprzez przekręcenia pierścienia na rękojeści, umożliwia swobodne szlifowanie w stalach narzędziowych ulepszonych cieplnie i zwykłych. Największą zaletą silnika ROTUS jest możliwość szybkiego podłączenia jednej z 13 końcówek, przedłużek lub reduktorów, które przedstawiam na zdjęciu w zależności od potrzeb wykonywanych prac w narzędziowni.

Poniżej najistotniejsze parametry i niezbędne warunki użytkowania silnika ROTUS:

• prędkość obrotowa: 30000 obrotów/min (regulowane przekręceniem pierścienia)

• możliwe obroty: w prawo i w lewo

• moc wyjściowa: 46 W (silnik)

• pobór powietrza: 75/min (powietrze musi być naolejone, jest to wymóg prawidłowej i długotrwałej pracy silnika)

• wymagane zasilanie powietrzem o ciśnieniu: od 0.3 do 0.45 MPa

• max moment obrotowy: 6.6 cNXm

• waga: 192 g

• dwie wersje silników: wersja standardowa IM-301 i wersja specjalna IM-300 z wbudowanym systemem wydmuchu powietrza obok końcówki w celu oczyszczania (usuwania) opiłków, zanieczyszczeń z obrabianego materiału czy detalu

• standardowa tulejka zaciskowa w końcówkach obrotowych ma średnicę 3,0 mm

• silnik posiada tłumik na wężyku wylotowym w celu łagodzenia nadmiernego hałasu. Dodatkowe urządzenia dedykowane do silnika ROTUS przedstawione na zdjęciu poniżej to:

• naolejacz powietrza, model AL.-0306 z funkcją regulacji obrotów pokrętłem i czytelnym zegarem/ciśnieniomierzem, zbiornikiem na olej i zbiornikiem filtrującym powietrze.

Do naolejacza można podłączyć sterowanie nożne – pedał model AFC-45, za pomocą którego można uruchamiać przepływ powietrza i regulować żądane obroty.

Gdybyście chcieli Państwo osobiście przekonać się o doskonałości i praktyczności szlifierki ROTUS z wybranymi przez Was końcówkami, zadzwońcie do nas lub wyślijcie zapytanie ofertowe - przyjedziemy i zademonstrujemy dokładność i precyzję szlifowania w Waszej firmie. Zapraszam także na targi Plastpol w Kielcach już w maju, będziemy w hali D-131. Zaprezentujemy szeroką ofertę NAKANISHI - wrzeciona elektryczne, turbiny pneumatyczne na obrabiarki CNC, tokarki NC i roboty wielozadaniowe; szlifierki ręczne z napędem elektrycznym i powietrznym.

Pozdrawiam Marek Adelski kom. 693 371 202, tel. 52 354 24 24 e-mail: m.adelski@oberon.pl

Wyłączny dystrybutor NAKANISHI na terenie Polski OBERON® Robert Dyrda